Leśna "kąpiel"

Las to znakomite miejsce na wakacje i nie tylko. Oferuje świeże powietrze, zapewnia przyjazne otoczenie drzew i spokój. Może być jednocześnie salą treningową, gabinetem odnowy biologicznej i prawdziwym uzdrowiskiem, ponieważ drzewa dają możliwość skorzystania z drzewoterapii czyli sylwoterapii.

Drzewoterapia pobudza organizm do samo leczenia poprzez przebywanie wśród swobodnie rosnących drzew i krzewów. Badacze udowadniają, że spacer w lesie, zwany również ,,leśną kąpielą”, przynosi organizmowi realne korzyści zdrowotne. Ten leśny relaks dla umysłu sprawia, że cały organizm, a szczególnie układ odpornościowy, zaczyna lepiej funkcjonować i łatwiej obronić mu się przed infekcją. 

Klimat leśny jest łagodny, a co za tym idzie, bezpieczny dla wszystkich. Wysokie drzewa osłabiają siłę wiatru i chronią przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Również ciśnienie nie podlega takim wahaniom jak w górach ani nie jest tak wysokie jak nad morzem. Umiarkowany wysiłek w leśnym mikroklimacie znacznie zwiększa pojemność płuc, poprawia krążenie oraz dotlenia mózg. Substancje zawarte w liściach, kwiatach i korze wielu drzew mają właściwości  bakteriobójcze, przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Z sylwoterapii warto korzystać, zwłaszcza wiosną i latem. 

Drzewa, jakie można spotkać w Wildze:

  • Sosna - korzystnie wpływa na układ oddechowy
  • Brzoza - działa uspokajająco, łagodzi stany depresyjne, wzmacnia, wspomaga w leczenie chorób dróg moczowych, wątroby, płuc i nadczynności tarczycy. Sok z tego drzewa bogaty w sole mineralne, potas, magnez, wapń i witaminy z grupy B,  zapobiega tworzeniu się kamieni  w organizmie, poprawia metabolizm.
  • Dąb - redukuje stres, pobudza do pracy naczynia limfatyczne i krążenie krwi. Wywar z jego kory leczy choroby skórne.
  • Lipa - minimalizuje zmęczenie, stymuluje pracę układu oddechowego i krążenia, przywraca równowagę
  • Buk - pozytywnie wpływa na psychikę, a zwłaszcza na koncentrację uwagi. Spacery wśród buków polecane są osobom narażonym na stresy, choroby układu krążenia, gardła i nerek.

Jeśli prowadzisz szybki tryb życia, mieszkasz lub przebywasz cały czas w mieście, weź „wolne” i połącz się z naturą. 

Zgłębiaj naturę, kochaj naturę, bądź blisko natury. Ona cię nigdy nie zawiedzie."

Frank Lloyd Wright


This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close