Leśna "kąpiel"

Las to znakomite miejsce na wakacje i nie tylko. Oferuje świeże powietrze, zapewnia przyjazne otoczenie drzew i spokój. Może być jednocześnie salą treningową, gabinetem odnowy biologicznej i prawdziwym uzdrowiskiem, ponieważ drzewa dają możliwość skorzystania z drzewoterapii czyli sylwoterapii.

Drzewoterapia pobudza organizm do samo leczenia poprzez przebywanie wśród swobodnie rosnących drzew i krzewów. Badacze udowadniają, że spacer w lesie, zwany również ,,leśną kąpielą”, przynosi organizmowi realne korzyści zdrowotne. Ten leśny relaks dla umysłu sprawia, że cały organizm, a szczególnie układ odpornościowy, zaczyna lepiej funkcjonować i łatwiej obronić mu się przed infekcją. 

Klimat leśny jest łagodny, a co za tym idzie, bezpieczny dla wszystkich. Wysokie drzewa osłabiają siłę wiatru i chronią przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Również ciśnienie nie podlega takim wahaniom jak w górach ani nie jest tak wysokie jak nad morzem. Umiarkowany wysiłek w leśnym mikroklimacie znacznie zwiększa pojemność płuc, poprawia krążenie oraz dotlenia mózg. Substancje zawarte w liściach, kwiatach i korze wielu drzew mają właściwości  bakteriobójcze, przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Z sylwoterapii warto korzystać, zwłaszcza wiosną i latem. 

Drzewa, jakie można spotkać w Wildze:

  • Sosna - korzystnie wpływa na układ oddechowy
  • Brzoza - działa uspokajająco, łagodzi stany depresyjne, wzmacnia, wspomaga w leczenie chorób dróg moczowych, wątroby, płuc i nadczynności tarczycy. Sok z tego drzewa bogaty w sole mineralne, potas, magnez, wapń i witaminy z grupy B,  zapobiega tworzeniu się kamieni  w organizmie, poprawia metabolizm.
  • Dąb - redukuje stres, pobudza do pracy naczynia limfatyczne i krążenie krwi. Wywar z jego kory leczy choroby skórne.
  • Lipa - minimalizuje zmęczenie, stymuluje pracę układu oddechowego i krążenia, przywraca równowagę
  • Buk - pozytywnie wpływa na psychikę, a zwłaszcza na koncentrację uwagi. Spacery wśród buków polecane są osobom narażonym na stresy, choroby układu krążenia, gardła i nerek.

Jeśli prowadzisz szybki tryb życia, mieszkasz lub przebywasz cały czas w mieście, weź „wolne” i połącz się z naturą. 

Zgłębiaj naturę, kochaj naturę, bądź blisko natury. Ona cię nigdy nie zawiedzie."

Frank Lloyd Wright


Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij